51 90 46 79
Se flere billeder her
Pokalreception i JGI onsdag d 21 maj 2014.
Danmarks største idrætsforening med over 8000 medlemmer hedder JGI, og hører hjemme i Jyllingehallerne.
JGI afholder hvert år pokalreception og i år blev pokalreceptionen afholdet i multihallen den 21/5-2014. Omkring 180 forventningsfulde og feststemte børn, unge og voksne var mødt op for at hylde årets mestre og pokalmodtagere.
Som noget nyt, var der i år flot og festlig opvisning, først af et hold gymnastikpiger fra JGI-gymnastiksom under ledelse af instruktør Karin Klausen dansede zumba.
Fra  JGI-JUCE var der et hold unge og øvede cyklister som udførte balancekunst på deres ethjulede cykler.
Maden blev igen i år leveret af Christina fra Foodaway, og der blevet gået godt til det store buffetbord.
Fra JUCE, Boksning, Fodbold, Kampsport, Svømning og Gymnastik blev det til hele 65 mestre som blev hyldet.
Efter fejringen af alle mestrene var det tid til Pokal og prisoverrækkelse.
Arbejdernes Landsbank var sponsor med en flot gave til alle mestre og pokalmodtagere.
Se hvem der blev årets mestre og modtog årets pokaler her
JGI pokalreception
Pokalreception i JGI onsdag d 21 maj 2014.
Danmarks største idrætsforening med over 8000 medlemmer hedder JGI, og hører hjemme i Jyllingehallerne.
JGI afholder hvert år pokalreception og i år blev pokalreceptionen afholdet i multihallen den 21/5-2014. Omkring 180 forventningsfulde og feststemte børn, unge og voksne var mødt op for at hylde årets mestre og pokalmodtagere.
Som noget nyt, var der i år flot og festlig opvisning, først af et hold gymnastikpiger fra JGI-gymnastiksom under ledelse af instruktør Karin Klausen dansede zumba.
Fra  JGI-JUCE var der et hold unge og øvede cyklister som udførte balancekunst på deres ethjulede cykler.
Maden blev igen i år leveret af Christina fra Foodaway, og der blevet gået godt til det store buffetbord.
Fra JUCE, Boksning, Fodbold, Kampsport, Svømning og Gymnastik blev det til hele 65 mestre som blev hyldet.
Efter fejringen af alle mestrene var det tid til Pokal og prisoverrækkelse.
Arbejdernes Landsbank var sponsor med en flot gave til alle mestre og pokalmodtagere.
Årets pokalmodtagere
Ålejernet gik i år til Jyllinge FC`s bestyrelse.
Bestyrelsen blev takket for at have været gode ambassadører for foreningen, ved at have fået gennemført nogle flotte projekter. De har fået gennemført at få en flot ny kunststofbane- et spændende klubhus, samt forhåbentligt tre nye græsbaner
(er ikke afgjort på daværende tidspunkt)
Jeres tilgang omkring disse projekter har skabt respekt fra forvaltningens side.
Jyllingehallernes Initiativpris gik i år til Bestyrelsen i  Tennis afdeling.
Bestyrelsen har med et  stort stykke konstruktivt arbejde, levet en drøm ud ved at få fordoblet antal  nye tennisbaner.
Fra de gamle 2 grusbaner , er det nu blevet til 4 flotte kunststof baner, som endvidere vil kunne forlænge spillesæsonen
Projektet startede som en kommunal opgave, men det udviklede sig til med bestyrelsens store arbejde at blive et godt resultat, som vil komme alle medlemmerne til gode.













AL-Banks lederpris modtog Trine Danielsen som træner for rollinge holdet / Bokseafdelingen
Trine har med sit store engagement fået et børnehold op at stå, hvor nøgleordene er leg og træning.
Børnene nyder og har fundet glæden ved at  dyrke sport via en blanding af boksning, gymnastik og andre motoriske aktiviteter.
 
Humørpokalen gik i år til Kim Wohlert fra bokseafdelingen.
Kim er både aktiv medlem - træner for motionsholdet, samt hjælper på kampholdet.
Kim er meget motiverende og med sit glade væsen, er dette en vigtig faktor ift. at få motionisterne til at yde deres  bedste.
Udover Kim`s  fokus på motionsholdet, er han også med til at inspirere kampbokserne med deres daglige løbeture og løbetest.
Ungdomslederpokalen gik i år til 4 medlemmer fra børneudvalget.
Lea Pedersen, Anne-Sofie Høy, Tina Bech Kristensen, Tobias Søberg Larsen var blevet indstillet pga. deres store frivillige arbejde i at stå for Gymnastik Børnelejren, der afholdes en gang årligt over en weekend.
De har igennem flere år stået for afholdelsen af dette arrangement for børn i alderen 5-9 år, hvor der bliver leget, hygget ,spillet teater m.m
De 4 personer udviser stort ansvar, glæde, entusiasme over for dette projekt, og det smitter af på den store deltagelse af børn som tilmelder sig børnelejre.













Årets ildsjæl pris gik til Elo fra  Basketafdelingen.
Elo har igennem en del år skaffet 80 frivillige til at arbejde i pitten foran Orange Scene på Roskilde Festival, for på denne måde at skaffe penge til Basket Afd.
Elo har ydet en kæmpe indsats for dette, som har været og er med til at Basket afd. kan eksistere.
En stor tak til Elo, som nu stopper som primus motor, men har sørget for en afløser til det store arbejde for afd.









Årets bedste idrætspræstation gik til Julie Kepp Jensen fra svømning.
Julie har deltaget i DM- for senior/juniorer  2013, Nordiske Årgangsmesterskaber  2013, DM Kortbane for junior/seniorer  2013, Danske årgangs mesterskaber på kortbane 2014 samt Danish Open 2014.
Julie bliver først junior til august, men er allerede udtaget til træningslejr med juniorlandsholdet som afholdes i Kroatien  maj/juni 2014.
Julie har og er et stort talent, og med den flid og fightervilje hun har, vil hun helt sikkert kunne svømme sig til flere flotte resultater.
 









Bedste Idrætspræstation gik i år til Jonas Danielsen fra bokseafdelingen.
I en alder af bare 14 år har Jonas debuteret på U15/U17 landsholdet med en sejr i både Tyskland og Sverige.
Jonas er også  med i brutto puljen der skal til EM.
Endvidere har Jonas vundet  SM og DM 2014 i sin klasse.

Årets Mestre
JUCE
Maria Jensen
Bertram Agerskov
Freja Bjerregaard
August Agerskov
Mia Jensen
Freja Emilie Nielsen
Cathrine ”Krølle” Lind
Anna Møller Hansen
Kathrine Lerche
Mathilde Møller Hansen
Lasse Tvede Von Magius
Lasse Jensen
Johnny Hagelund Jensen
Jan Tvede
Rebeca ove Gergsagel

Boksning
Sarah Wohlert
Marco B. Funch
Lucas R. Olsen
Fodbold
7 – mands hold
Jakob Astrup
Carsten Olsen
Frank Fredgart
Jens Rasmussen
Erik Wadt
Hans Ole Hansen
Palle Blankschøn
Jørgen Elman
Tonny Frederiksen
Henrik Henriksen
Henrik Laursen
Flemming Jensen
Kenneth Bech
11-mands vetran
Thomas Bobak
Christian Larsen
Brian Daugbjerg
Martin Jacobsen
Brian Ditlev
Per Henriksen
Jørgen Jensen
Jens Rasmussen
Palle Blankschøn
Johnny Johansen
John Madsen
Michael Larsen
Mike Thompson
Nicolas Larsen
Lars Ole Munk
Per Simonsen


 
Kampsport
Alberte Jørgensen
Christian Markussen
Lukas Hvidkjær
Mads Poulsen
Michael Madsen
Pernille Darville
Sidsel Winther

Svømning
Pernille Elm Jensen
Andreas Mårtensson
Morten Bak Hansen
Lasse Pittioni

Gymnastik
Emma Tønners Alexandre
Alma Urhøj
Josefine Marie Duus Christensen
Olivia Kofoed Bo
Frederikke Mathilde Bundgaard
Julie Hovard
Isabella Gudesen
Isabella Bobak
Naomi Plout

Cookies er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere, men de gemmer også information om hvordan du bruger vores hjemmeside, så vi kan forbedre den både for dig og for andre. Cookies på denne hjemmeside bruges primært til trafikmåling og optimering af sidens indhold. Du kan forsætte med at bruge vores side som altid, hvis du accepterer at vi bruger cookies.
Du kan læse mere om cookies her.
JGI | Jyllinge-Gundsømagle Idrætsforening, Planetvej 35, 4040 Jyllinge | Tlf.: 51 90 46 79 | e-mail: kontor.jgi@sport.dk